2013 Whiskeytown Regatta

2013 Whiskeytown Regatta

Banshee Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 1.0 2.0 1.0 (5.0) 2.0 1.0 12.0 7.0
2nd Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 3.0 1.0 2.0 2.0 (4.0) 2.0 14.0 10.0
3rd Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Epply 93.7 2.0 (4.0) 4.0 1.0 1.0 3.0 15.0 11.0
4th Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 (5.0) 3.0 3.0 4.0 3.0 4.0 22.0 17.0
5th Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 4.0 (5.0) 5.0 3.0 5.0 5.0 27.0 22.0
6th Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0

Day Sailer Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Day Sailer Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 1.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 12.0 9.0
3rd Day Sailer Day Sailer 14007 Greg Adams 98.5 (3.0) 3.0 2.0 1.0 3.0 3.0 15.0 12.0
4th Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 4.0 (5.0 DNF) 4.0 4.0 4.0 4.0 25.0 20.0

Multihull Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Multihull F27 Formula 19 BAMA Travis Thompson 69.4 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd Multihull Nacra 5.2 2273 MHRA Michael Butler 72.1 2.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 12.0 9.0
3rd Multihull Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 (5.0) 3.0 4.0 2.0 3.0 4.0 21.0 16.0
4th Multihull T-Gull 23 18 Island YC Nate Cutler 79.5 4.0 (5.0) 5.0 4.0 5.0 3.0 26.0 21.0
5th Multihull Nacra 6.0 109 WSC Bob Hepler 62.6 3.0 4.0 2.0 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 31.0 23.0
6th Multihull Hobie 16 27488 Redding YC Ronald Bradley 76 (6.0) 6.0 6.0 5.0 4.0 5.0 32.0 26.0
7th Multihull Nacra 5.2 1337 WSC Charles Clark 72.1 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 6.0 44.0 36.0

Snipe Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Snipe Snipe 30608 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 6.0 6.0
2nd Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 3.0 2.0 3.0 1.0 2.0 11.0 11.0
3rd Snipe Flying Junior 4082 Butte SC Jane Coleman 97.9 2.0 3.0 2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 15.0 15.0

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 1.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 2.0 12.0 8.0
3rd Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 3.0 4.0 3.0 2.0 3.0 (7.0 DNF) 22.0 15.0
4th Laser Laser 199603 ILCA-NA Nick Burke 91.1 (5.0) 3.0 5.0 4.0 2.0 3.0 22.0 17.0
5th Laser Laser 151575 Folsom Lake YC Stephen Aguilar 91.1 4.0 (5.0) 4.0 5.0 5.0 4.0 27.0 22.0
6th Laser Laser 199328 Tim Sullivan 91.1 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0

Open Centerboard Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Open Centerboard Int. Canoe 39 Richmond YC Del Olsen 79.1 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd Open Centerboard Int. Canoe 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 2.0 9.0 7.0
3rd Open Centerboard C-Scow 119 Butte SC Steve Hale 79.1 (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 18.0 15.0

Opti Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: USPN, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R4 Total Nett
1st Opti Optimist Pram 6998 Raymond Denman 123.6 1.0 1.0 2.0 2.0

Wabbit Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 8.0 6.0
2nd Wabbit Wabbit 19 Richmond YC Melinda Erkelens 77.6 (3.0) 2.0 3.0 1.0 2.0 1.0 12.0 9.0
4th Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Marceline Therrien 77.6 2.0 3.0 (4.0) 3.0 4.0 4.0 20.0 16.0
3rd Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 (4.0) 4.0 2.0 4.0 3.0 3.0 20.0 16.0

Pelican Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
2nd Pelican Pelican 680 Patrick Jones 131.2 (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 9.0 7.0
1st Pelican Pelican 2764 Half Moon Bay YC Kelly Pike 131.2 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 9.0 7.0
3rd Pelican Pelican 2201 SF Pelican Kevin Mackey 131.2 3.0 4.0 3.0 3.0 3.0 (10.0 DNC) 26.0 16.0
4th Pelican Pelican 55 SF Pelican John Mahaffey 131.2 (4.0) 3.0 4.0 4.0 4.0 3.0 22.0 18.0
5th Pelican Pelican 2990 SF Pelican David Greenhill 131.2 5.0 5.0 5.0 7.0 6.0 (10.0 DNC) 38.0 28.0
6th Pelican Pelican 2613 SF Pelican Paul Chan 131.2 6.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 5.0 4.0 40.0 30.0
7th Pelican Pelican 2565 SF Pelican David Greenhill Jr. 131.2 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 56.0 46.0
8th Pelican Pelican 2466 Brynn Monteith 131.2 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 8.0 10.0 DNC 10.0 DNC 58.0 48.0
9th Pelican Pelican 12501 Stockton SC Karen Juncker 131.2 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0

Ultimate 20 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Ultimate 20 Ultmate 20 92 Richmond YC Tom Burden 79.9 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd Ultimate 20 Ultmate 20 27 Richmond YC Trent Watkins 79.9 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 11.0 8.0
3rd Ultimate 20 Ultmate 20 73 Rogue YC Jay Harland 79.9 (3.0) 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 16.0 13.0

Keel B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Keel B Catalina 22 2991 GCYC Doug Brennan 96.3 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 13.0 10.0
3rd Keel B Catalina 22 457 GCYC Don Hare 96.3 (4.0) 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 18.0 14.0
4th Keel B Capri 22 7855 LWSC Ryan Schoefeld 90.8 (5.0) 4.0 4.0 5.0 4.0 5.0 27.0 22.0
5th Keel B Capri 25 8329 Redding YC Gordon Buck 84.2 (6.0) 5.0 6.0 4.0 5.0 4.0 30.0 24.0
6th Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 3.0 6.0 5.0 6.0 6.0 (7.0) 33.0 26.0
7th Keel B Hunter 27 316 Ray Dibble 91.2 7.0 (8.0) 7.0 7.0 7.0 8.0 44.0 36.0
8th Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 (9.0 DNF) 7.0 8.0 8.0 9.0 DNC 6.0 47.0 38.0

R1 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110246
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 110246 115846 0:56:00 0:59:46 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Epply 93.7 110246 120234 0:59:48 1:03:49 0:03:48 2.0
3 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 110246 120339 1:00:53 1:04:59 0:04:53 3.0
4 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 110246 120456 1:02:10 1:06:21 0:06:10 4.0
5 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 110246 121415 1:11:29 1:16:17 0:15:29 5.0

R2 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122246
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 122246 133024 1:07:38 1:12:11 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 122246 133034 1:07:48 1:12:22 0:00:10 2.0
3 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 122246 133038 1:07:52 1:12:26 0:00:14 3.0
4 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Epply 93.7 122246 133039 1:07:53 1:12:27 0:00:15 4.0
5 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 122246 133108 1:08:22 1:12:58 0:00:44 5.0

R3 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 134101
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 134101 144229 1:01:28 1:05:36 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 134101 144426 1:03:25 1:07:41 0:01:57 2.0
3 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 134101 144458 1:03:57 1:08:15 0:02:29 3.0
4 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Epply 93.7 134101 144546 1:04:45 1:09:06 0:03:17 4.0
5 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 134101 144730 1:06:29 1:10:57 0:05:01 5.0

R4 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110446
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Epply 93.7 110446 113930 0:34:44 0:37:04 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 110446 114231 0:37:45 0:40:17 0:03:01 2.0
3 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 110446 114234 0:37:48 0:40:20 0:03:04 3.0
4 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 110446 114500 0:40:14 0:42:56 0:05:30 4.0
5 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 110446 114553 0:41:07 0:43:53 0:06:23 5.0

R5 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120146
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Epply 93.7 120146 124403 0:42:17 0:45:08 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 120146 124404 0:42:18 0:45:09 0:00:01 2.0
3 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 120146 124448 0:43:02 0:45:56 0:00:45 3.0
4 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 120146 124551 0:44:05 0:47:03 0:01:48 4.0
5 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 120146 124605 0:44:19 0:47:18 0:02:02 5.0

R6 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 125446
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 125446 141336 1:18:50 1:24:08 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 125446 141436 1:19:50 1:25:12 0:01:00 2.0
3 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Epply 93.7 125446 141527 1:20:41 1:26:06 0:01:51 3.0
4 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 125446 141647 1:22:01 1:27:32 0:03:11 4.0
5 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 125446 141743 1:22:57 1:28:32 0:04:07 5.0

R1 - Day Sailer Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 110746 121919 1:11:33 1:12:38 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 110746 122051 1:13:05 1:14:12 0:01:32 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 14007 Greg Adams 98.5 110746 122151 1:14:05 1:15:13 0:02:32 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 110746 122749 1:20:03 1:21:16 0:08:30 4.0

R2 - Day Sailer Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 124146
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 124146 133706 0:55:20 0:56:11 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 124146 133835 0:56:49 0:57:41 0:01:29 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 14007 Greg Adams 98.5 124146 134018 0:58:32 0:59:25 0:03:12 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5     DNF     5.0

R3 - Day Sailer Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 140246
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 140246 150740 1:04:54 1:05:53 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 14007 Greg Adams 98.5 140246 150846 1:06:00 1:07:00 0:01:06 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 140246 150853 1:06:07 1:07:07 0:01:13 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 140246 151527 1:12:41 1:13:47 0:07:47 4.0

R4 - Day Sailer Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110946
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 14007 Greg Adams 98.5 110946 114501 0:35:15 0:35:47 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 110946 114558 0:36:12 0:36:45 0:00:57 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 110946 114612 0:36:26 0:36:59 0:01:11 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 110946 114815 0:38:29 0:39:04 0:03:14 4.0

R5 - Day Sailer Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121046
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 121046 124554 0:35:08 0:35:40 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 121046 124710 0:36:24 0:36:57 0:01:16 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 14007 Greg Adams 98.5 121046 124756 0:37:10 0:37:44 0:02:02 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 121046 125410 0:43:24 0:44:04 0:08:16 4.0

R6 - Day Sailer Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 131146
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 131146 143018 1:18:32 1:19:44 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 131146 143104 1:19:18 1:20:30 0:00:46 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 14007 Greg Adams 98.5 131146 143520 1:23:34 1:24:50 0:05:02 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 131146 143750 1:26:04 1:27:23 0:07:32 4.0

R1 - Multihull Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 112346
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull F27 Formula 19 BAMA Travis Thompson 69.4 112346 123041 1:06:55 1:36:25 0:00:00 1.0
2 Multihull Nacra 5.2 2273 MHRA Michael Butler 72.1 112346 123612 1:12:26 1:40:28 0:02:55 2.0
3 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Bob Hepler 62.6 112346 122714 1:03:28 1:41:23 0:03:06 3.0
4 Multihull T-Gull 23 18 Island YC Nate Cutler 79.5 112346 124540 1:21:54 1:43:01 0:05:15 4.0
5 Multihull Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 112346 123645 1:12:59 1:48:56 0:08:23 5.0
6 Multihull Hobie 16 27488 Redding YC Ronald Bradley 76 112346 125036 1:26:50 1:54:15 0:13:33 6.0

R2 - Multihull Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 130046
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull F27 Formula 19 BAMA Travis Thompson 69.4 130046 135154 0:51:08 1:13:41 0:00:00 1.0
2 Multihull Nacra 5.2 2273 MHRA Michael Butler 72.1 130046 135929 0:58:43 1:21:26 0:05:36 2.0
3 Multihull Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 130046 135609 0:55:23 1:22:40 0:06:01 3.0
4 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Bob Hepler 62.6 130046 135257 0:52:11 1:23:22 0:06:04 4.0
5 Multihull T-Gull 23 18 Island YC Nate Cutler 79.5 130046 141712 1:16:26 1:36:09 0:17:52 5.0
6 Multihull Hobie 16 27488 Redding YC Ronald Bradley 76 130046 142906 1:28:20 1:56:14 0:32:20 6.0

R3 - Multihull Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 142646
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull F27 Formula 19 BAMA Travis Thompson 69.4 142646 151056 0:44:10 1:03:38 0:00:00 1.0
2 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Bob Hepler 62.6 142646 150737 0:40:51 1:05:15 0:01:01 2.0
3 Multihull Nacra 5.2 2273 MHRA Michael Butler 72.1 142646 151357 0:47:11 1:05:26 0:01:18 3.0
4 Multihull Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 142646 151417 0:47:31 1:10:55 0:04:53 4.0
5 Multihull T-Gull 23 18 Island YC Nate Cutler 79.5 142646 152549 0:59:03 1:14:17 0:08:27 5.0
6 Multihull Hobie 16 27488 Redding YC Ronald Bradley 76 142646 153123 1:04:37 1:25:01 0:16:15 6.0

R4 - Multihull Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 112546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull Nacra 5.2 2273 MHRA Michael Butler 72.1 112546 120026 0:34:40 0:48:05 0:00:00 1.0
2 Multihull Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 112546 115810 0:32:24 0:48:21 0:00:11 2.0
3 Multihull F27 Formula 19 BAMA Travis Thompson 69.4 112546 115951 0:34:05 0:49:07 0:00:43 3.0
4 Multihull T-Gull 23 18 Island YC Nate Cutler 79.5 112546 120803 0:42:17 0:53:11 0:04:04 4.0
5 Multihull Hobie 16 27488 Redding YC Ronald Bradley 76 112546 121111 0:45:25 0:59:46 0:08:52 5.0
6 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Bob Hepler 62.6 112546 123826 1:12:40 1:56:05 0:42:34 6.0

R5 - Multihull Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 123046
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull F27 Formula 19 BAMA Travis Thompson 69.4 123046 132115 0:50:29 1:12:45 0:00:00 1.0
2 Multihull Nacra 5.2 2273 MHRA Michael Butler 72.1 123046 132351 0:53:05 1:13:37 0:00:38 2.0
3 Multihull Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 123046 132101 0:50:15 1:15:00 0:01:31 3.0
4 Multihull Hobie 16 27488 Redding YC Ronald Bradley 76 123046 134001 1:09:15 1:31:07 0:13:58 4.0
5 Multihull T-Gull 23 18 Island YC Nate Cutler 79.5 123046 134847 1:18:01 1:38:08 0:20:11 5.0
6 Multihull Nacra 5.2 1337 WSC Charles Clark 72.1 123046 135036 1:19:50 1:50:44 0:27:23 6.0

R6 - Multihull Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 135746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull F27 Formula 19 BAMA Travis Thompson 69.4 135746 142525 0:27:39 0:39:50 0:00:00 1.0
2 Multihull Nacra 5.2 2273 MHRA Michael Butler 72.1 135746 142835 0:30:49 0:42:44 0:02:05 2.0
3 Multihull T-Gull 23 18 Island YC Nate Cutler 79.5 135746 143216 0:34:30 0:43:24 0:02:50 3.0
4 Multihull Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 135746 142826 0:30:40 0:45:46 0:03:58 4.0
5 Multihull Hobie 16 27488 Redding YC Ronald Bradley 76 135746 143411 0:36:25 0:47:55 0:06:08 5.0
6 Multihull Nacra 5.2 1337 WSC Charles Clark 72.1 135746 143503 0:37:17 0:51:43 0:08:33 6.0

R1 - Snipe Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 114346
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30608 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 114346 124942 1:05:56 1:11:45 0:00:00 1.0
2 Snipe Flying Junior 4082 Butte SC Jane Coleman 97.9 114346 125425 1:10:39 1:12:10 0:00:25 2.0
3 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 114346 125657 1:13:11 1:19:38 0:07:15 3.0

R2 - Snipe Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 131246
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30608 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 131246 143419 1:21:33 1:28:44 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 131246 143834 1:25:48 1:33:22 0:04:15 2.0
3 Snipe Flying Junior 4082 Butte SC Jane Coleman 97.9 131246 145236 1:39:50 1:41:58 0:12:58 3.0

R3 - Snipe Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30608 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 151146 154247 0:31:01 0:33:45 0:00:00 1.0
2 Snipe Flying Junior 4082 Butte SC Jane Coleman 97.9 151146 154509 0:33:23 0:34:06 0:00:20 2.0
3 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 151146 154309 0:31:23 0:34:09 0:00:22 3.0

R4 - Snipe Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 114246
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 114246 121150 0:29:04 0:31:38 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 30608 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 114246 121329 0:30:43 0:33:25 0:01:39 2.0

R5 - Snipe Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 122646
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30608 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 122646 131650 0:50:04 0:54:29 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 122646 131740 0:50:54 0:55:23 0:00:50 2.0

R6 - Snipe Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 132846
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points

R1 - Laser Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 111746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 111746 121705 0:59:19 1:05:07 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 111746 121906 1:01:20 1:07:20 0:02:01 2.0
3 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 111746 121953 1:02:07 1:08:11 0:02:48 3.0
4 Laser Laser 151575 Folsom Lake YC Stephen Aguilar 91.1 111746 122315 1:05:29 1:11:53 0:06:10 4.0
5 Laser Laser 199603 ILCA-NA Nick Burke 91.1 111746 122741 1:09:55 1:16:45 0:10:36 5.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123646
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 123646 133416 0:57:30 1:03:07 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 123646 133435 0:57:49 1:03:28 0:00:19 2.0
3 Laser Laser 199603 ILCA-NA Nick Burke 91.1 123646 133612 0:59:26 1:05:14 0:01:56 3.0
4 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 123646 133614 0:59:28 1:05:17 0:01:58 4.0
5 Laser Laser 151575 Folsom Lake YC Stephen Aguilar 91.1 123646 134129 1:04:43 1:11:02 0:07:13 5.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 135746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 135746 145600 0:58:14 1:03:55 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 135746 145700 0:59:14 1:05:01 0:01:00 2.0
3 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 135746 145701 0:59:15 1:05:02 0:01:01 3.0
4 Laser Laser 151575 Folsom Lake YC Stephen Aguilar 91.1 135746 145823 1:00:37 1:06:32 0:02:23 4.0
5 Laser Laser 199603 ILCA-NA Nick Burke 91.1 135746 150054 1:03:08 1:09:18 0:04:54 5.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 111946
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 111946 115244 0:32:58 0:36:11 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 111946 115328 0:33:42 0:37:00 0:00:44 2.0
3 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 111946 115348 0:34:02 0:37:21 0:01:04 3.0
4 Laser Laser 199603 ILCA-NA Nick Burke 91.1 111946 115421 0:34:35 0:37:58 0:01:37 4.0
5 Laser Laser 151575 Folsom Lake YC Stephen Aguilar 91.1 111946 115611 0:36:25 0:39:58 0:03:27 5.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120646
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 120646 124601 0:39:15 0:43:05 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 199603 ILCA-NA Nick Burke 91.1 120646 124702 0:40:16 0:44:12 0:01:01 2.0
3 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 120646 124713 0:40:27 0:44:24 0:01:12 3.0
4 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 120646 124720 0:40:34 0:44:32 0:01:19 4.0
5 Laser Laser 151575 Folsom Lake YC Stephen Aguilar 91.1 120646 125013 0:43:27 0:47:42 0:04:12 5.0

R6 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 125946
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 125946 142654 1:27:08 1:35:39 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 125946 142713 1:27:27 1:36:00 0:00:19 2.0
3 Laser Laser 199603 ILCA-NA Nick Burke 91.1 125946 143046 1:31:00 1:39:53 0:03:52 3.0
4 Laser Laser 151575 Folsom Lake YC Stephen Aguilar 91.1 125946 143235 1:32:49 1:41:53 0:05:41 4.0
5 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1     DNF     7.0

R1 - Open Centerboard Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 112846
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Open Centerboard Int. Canoe 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 112846 123339 1:04:53 1:22:02 0:00:00 1.0
2 Open Centerboard Int. Canoe 39 Richmond YC Del Olsen 79.1 112846 123429 1:05:43 1:23:05 0:00:50 2.0
3 Open Centerboard C-Scow 119 Butte SC Steve Hale 79.1 112846 123718 1:08:32 1:26:38 0:03:39 3.0

R2 - Open Centerboard Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 125146
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Open Centerboard Int. Canoe 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 125146 134144 0:49:58 1:03:10 0:00:00 1.0
2 Open Centerboard Int. Canoe 39 Richmond YC Del Olsen 79.1 125146 134856 0:57:10 1:12:16 0:07:12 2.0
3 Open Centerboard C-Scow 119 Butte SC Steve Hale 79.1 125146 140308 1:11:22 1:30:13 0:21:24 3.0

R3 - Open Centerboard Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 141346
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Open Centerboard Int. Canoe 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 141346 150159 0:48:13 1:00:57 0:00:00 1.0
2 Open Centerboard Int. Canoe 39 Richmond YC Del Olsen 79.1 141346 150600 0:52:14 1:06:02 0:04:01 2.0
3 Open Centerboard C-Scow 119 Butte SC Steve Hale 79.1 141346 151506 1:01:20 1:17:32 0:13:07 3.0

R4 - Open Centerboard Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 113046
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Open Centerboard Int. Canoe 39 Richmond YC Del Olsen 79.1 113046 115655 0:26:09 0:33:04 0:00:00 1.0
2 Open Centerboard Int. Canoe 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 113046 115735 0:26:49 0:33:54 0:00:40 2.0
3 Open Centerboard C-Scow 119 Butte SC Steve Hale 79.1 113046 115824 0:27:38 0:34:56 0:01:29 3.0

R5 - Open Centerboard Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Open Centerboard Int. Canoe 39 Richmond YC Del Olsen 79.1 121546 125109 0:35:23 0:44:44 0:00:00 1.0
2 Open Centerboard Int. Canoe 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 121546 125144 0:35:58 0:45:28 0:00:35 2.0
3 Open Centerboard C-Scow 119 Butte SC Steve Hale 79.1 121546 130011 0:44:25 0:56:09 0:09:02 3.0

R6 - Open Centerboard Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 130546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Open Centerboard Int. Canoe 39 Richmond YC Del Olsen 79.1 130546 140712 1:01:26 1:17:40 0:00:00 1.0
2 Open Centerboard Int. Canoe 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 130546 140741 1:01:55 1:18:17 0:00:29 2.0
3 Open Centerboard C-Scow 119 Butte SC Steve Hale 79.1 130546 141609 1:10:23 1:28:59 0:08:57 3.0

R1 - Opti Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 115628
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Opti Optimist Pram 6998 Raymond Denman 123.6 115628 141221 2:15:53 1:49:56 0:00:00 1.0

R2 - Opti Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points

R3 - Opti Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points

R4 - Opti Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 115546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Opti Optimist Pram 6998 Raymond Denman 123.6 115546 130326 1:07:40 0:54:45 0:00:00 1.0

R5 - Opti Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points

R6 - Opti Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points

R1 - Wabbit Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 115246
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 115246 123601 0:43:15 0:55:44 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Marceline Therrien 77.6 115246 123644 0:43:58 0:56:39 0:00:43 2.0
3 Wabbit Wabbit 19 Richmond YC Melinda Erkelens 77.6 115246 123736 0:44:50 0:57:46 0:01:35 3.0
4 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 115246 123810 0:45:24 0:58:30 0:02:09 4.0

R2 - Wabbit Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 125546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 125546 135102 0:55:16 1:11:13 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 19 Richmond YC Melinda Erkelens 77.6 125546 135400 0:58:14 1:15:03 0:02:58 2.0
3 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Marceline Therrien 77.6 125546 135602 1:00:16 1:17:40 0:05:00 3.0
4 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 125546 135711 1:01:25 1:19:09 0:06:09 4.0

R3 - Wabbit Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 140846
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 140846 145958 0:51:12 1:05:59 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 140846 150045 0:51:59 1:06:59 0:00:47 2.0
3 Wabbit Wabbit 19 Richmond YC Melinda Erkelens 77.6 140846 150258 0:54:12 1:09:51 0:03:00 3.0
4 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Marceline Therrien 77.6 140846 150425 0:55:39 1:11:43 0:04:27 4.0

R4 - Wabbit Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 115146
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 19 Richmond YC Melinda Erkelens 77.6 115146 123005 0:38:19 0:49:23 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 115146 123040 0:38:54 0:50:08 0:00:35 2.0
3 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Marceline Therrien 77.6 115146 123200 0:40:14 0:51:51 0:01:55 3.0
4 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 115146 123301 0:41:15 0:53:09 0:02:56 4.0

R5 - Wabbit Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 123946
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 123946 133047 0:51:01 1:05:45 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 19 Richmond YC Melinda Erkelens 77.6 123946 133708 0:57:22 1:13:56 0:06:21 2.0
3 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 123946 134157 1:02:11 1:20:08 0:11:10 3.0
4 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Marceline Therrien 77.6 123946 134332 1:03:46 1:22:10 0:12:45 4.0

R6 - Wabbit Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 134846
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 19 Richmond YC Melinda Erkelens 77.6 134846 141653 0:28:07 0:36:14 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 134846 141922 0:30:36 0:39:26 0:02:29 2.0
3 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 134846 142326 0:34:40 0:44:40 0:06:33 3.0
4 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Marceline Therrien 77.6 134846 142413 0:35:27 0:45:41 0:07:20 4.0

R1 - Pelican Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 113746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 2764 Half Moon Bay YC Kelly Pike 131.2 113746 125520 1:17:34 0:59:07 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 680 Patrick Jones 131.2 113746 125817 1:20:31 1:01:22 0:02:57 2.0
3 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Kevin Mackey 131.2 113746 130109 1:23:23 1:03:33 0:05:49 3.0
4 Pelican Pelican 55 SF Pelican John Mahaffey 131.2 113746 130145 1:23:59 1:04:01 0:06:25 4.0
5 Pelican Pelican 2990 SF Pelican David Greenhill 131.2 113746 130352 1:26:06 1:05:38 0:08:32 5.0
6 Pelican Pelican 2613 SF Pelican Paul Chan 131.2 113746 130905 1:31:19 1:09:36 0:13:45 6.0

R2 - Pelican Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 131746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680 Patrick Jones 131.2 131746 145506 1:37:20 1:14:11 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2764 Half Moon Bay YC Kelly Pike 131.2 131746 145709 1:39:23 1:15:45 0:02:03 2.0
3 Pelican Pelican 55 SF Pelican John Mahaffey 131.2 131746 150037 1:42:51 1:18:24 0:05:31 3.0
4 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Kevin Mackey 131.2 131746 150313 1:45:27 1:20:22 0:08:07 4.0
5 Pelican Pelican 2990 SF Pelican David Greenhill 131.2 131746 151945 2:01:59 1:32:59 0:24:39 5.0

R3 - Pelican Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 152346
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680 Patrick Jones 131.2 152346 153430 0:10:44 0:08:11 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2764 Half Moon Bay YC Kelly Pike 131.2 152346 153456 0:11:10 0:08:31 0:00:26 2.0
3 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Kevin Mackey 131.2 152346 153521 0:11:35 0:08:50 0:00:51 3.0
4 Pelican Pelican 55 SF Pelican John Mahaffey 131.2 152346 153813 0:14:27 0:11:01 0:03:43 4.0
5 Pelican Pelican 2990 SF Pelican David Greenhill 131.2 152346 153900 0:15:14 0:11:37 0:04:30 5.0

R4 - Pelican Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 113746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 2764 Half Moon Bay YC Kelly Pike 131.2 113746 121812 0:40:26 0:30:49 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 680 Patrick Jones 131.2 113746 121844 0:40:58 0:31:13 0:00:32 2.0
3 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Kevin Mackey 131.2 113746 122313 0:45:27 0:34:39 0:05:01 3.0
4 Pelican Pelican 55 SF Pelican John Mahaffey 131.2 113746 122316 0:45:30 0:34:41 0:05:04 4.0
5 Pelican Pelican 2613 SF Pelican Paul Chan 131.2 113746 122900 0:51:14 0:39:03 0:10:48 5.0
6 Pelican Pelican 2565 SF Pelican David Greenhill Jr. 131.2 113746 123759 1:00:13 0:45:54 0:19:47 6.0
7 Pelican Pelican 2990 SF Pelican David Greenhill 131.2 113746 123818 1:00:32 0:46:08 0:20:06 7.0
8 Pelican Pelican 2466 Brynn Monteith 131.2 113746 125448 1:17:02 0:58:43 0:36:36 8.0

R5 - Pelican Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 124546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680 Patrick Jones 131.2 124546 134111 0:55:25 0:42:14 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2764 Half Moon Bay YC Kelly Pike 131.2 124546 134133 0:55:47 0:42:31 0:00:22 2.0
3 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Kevin Mackey 131.2 124546 134917 1:03:31 0:48:25 0:08:06 3.0
4 Pelican Pelican 55 SF Pelican John Mahaffey 131.2 124546 134958 1:04:12 0:48:56 0:08:47 4.0
5 Pelican Pelican 2613 SF Pelican Paul Chan 131.2 124546 135841 1:12:55 0:55:35 0:17:30 5.0
6 Pelican Pelican 2990 SF Pelican David Greenhill 131.2 124546 141007 1:24:21 1:04:17 0:28:56 6.0

R6 - Pelican Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 140346
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 2764 Half Moon Bay YC Kelly Pike 131.2 140346 143604 0:32:18 0:24:37 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 680 Patrick Jones 131.2 140346 143826 0:34:40 0:26:25 0:02:22 2.0
3 Pelican Pelican 55 SF Pelican John Mahaffey 131.2 140346 144035 0:36:49 0:28:04 0:04:31 3.0
4 Pelican Pelican 2613 SF Pelican Paul Chan 131.2 140346 144603 0:42:17 0:32:14 0:09:59 4.0

R1 - Ultimate 20 Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 114846
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ultimate 20 Ultmate 20 27 Richmond YC Trent Watkins 79.9 114846 122953 0:41:07 0:51:28 0:00:00 1.0
2 Ultimate 20 Ultmate 20 92 Richmond YC Tom Burden 79.9 114846 123057 0:42:11 0:52:48 0:01:04 2.0
3 Ultimate 20 Ultmate 20 73 Rogue YC Jay Harland 79.9 114846 123143 0:42:57 0:53:45 0:01:50 3.0

R2 - Ultimate 20 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 124646
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ultimate 20 Ultmate 20 27 Richmond YC Trent Watkins 79.9 124646 133324 0:46:38 0:58:22 0:00:00 1.0
2 Ultimate 20 Ultmate 20 92 Richmond YC Tom Burden 79.9 124646 133428 0:47:42 0:59:42 0:01:04 2.0
3 Ultimate 20 Ultmate 20 73 Rogue YC Jay Harland 79.9 124646 133540 0:48:54 1:01:12 0:02:16 3.0

R3 - Ultimate 20 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 134546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ultimate 20 Ultmate 20 27 Richmond YC Trent Watkins 79.9 134546 143702 0:51:16 1:04:10 0:00:00 1.0
2 Ultimate 20 Ultmate 20 92 Richmond YC Tom Burden 79.9 134546 143816 0:52:30 1:05:42 0:01:14 2.0
3 Ultimate 20 Ultmate 20 73 Rogue YC Jay Harland 79.9 134546 143935 0:53:49 1:07:21 0:02:33 3.0

R4 - Ultimate 20 Fleet

Start: 4746, Finishes: Finish time, Time: 114746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ultimate 20 Ultmate 20 92 Richmond YC Tom Burden 79.9 114746 122738 0:39:52 0:49:54 0:00:00 1.0
2 Ultimate 20 Ultmate 20 73 Rogue YC Jay Harland 79.9 114746 122824 0:40:38 0:50:51 0:00:46 2.0
3 Ultimate 20 Ultmate 20 27 Richmond YC Trent Watkins 79.9 114746 122936 0:41:50 0:52:21 0:01:58 3.0

R5 - Ultimate 20 Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 123546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ultimate 20 Ultmate 20 92 Richmond YC Tom Burden 79.9 123546 132741 0:51:55 1:04:59 0:00:00 1.0
2 Ultimate 20 Ultmate 20 27 Richmond YC Trent Watkins 79.9 123546 132841 0:52:55 1:06:14 0:01:00 2.0
3 Ultimate 20 Ultmate 20 73 Rogue YC Jay Harland 79.9 123546 132958 0:54:12 1:07:50 0:02:17 3.0

R6 - Ultimate 20 Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 134046
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Ultimate 20 Ultmate 20 92 Richmond YC Tom Burden 79.9 134046 140338 0:22:52 0:28:37 0:00:00 1.0
2 Ultimate 20 Ultmate 20 73 Rogue YC Jay Harland 79.9 134046 140504 0:24:18 0:30:25 0:01:26 2.0
3 Ultimate 20 Ultmate 20 27 Richmond YC Trent Watkins 79.9 134046 140546 0:25:00 0:31:17 0:02:08 3.0

R1 - Keel B Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 111246
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 111246 121516 1:02:30 1:08:50 0:00:00 1.0
2 Keel B Catalina 22 2991 GCYC Doug Brennan 96.3 111246 121920 1:06:34 1:09:07 0:00:17 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 111246 123144 1:18:58 1:15:56 0:07:23 3.0
4 Keel B Catalina 22 457 GCYC Don Hare 96.3 111246 122802 1:15:16 1:18:10 0:08:59 4.0
5 Keel B Capri 22 7855 LWSC Ryan Schoefeld 90.8 111246 122821 1:15:35 1:23:14 0:13:05 5.0
6 Keel B Capri 25 8329 Redding YC Gordon Buck 84.2 111246 122709 1:14:23 1:28:20 0:16:26 6.0
7 Keel B Hunter 27 316 Ray Dibble 91.2 111246 123553 1:23:07 1:31:08 0:20:20 7.0
8 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9     DNF     9.0

R2 - Keel B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 130646
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 130646 142011 1:13:25 1:20:51 0:00:00 1.0
2 Keel B Catalina 22 2991 GCYC Doug Brennan 96.3 130646 142538 1:18:52 1:21:54 0:01:00 2.0
3 Keel B Catalina 22 457 GCYC Don Hare 96.3 130646 142845 1:21:59 1:25:08 0:04:07 3.0
4 Keel B Capri 22 7855 LWSC Ryan Schoefeld 90.8 130646 142506 1:18:20 1:26:16 0:04:55 4.0
5 Keel B Capri 25 8329 Redding YC Gordon Buck 84.2 130646 142011 1:13:25 1:27:12 0:05:20 5.0
6 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 130646 145057 1:44:11 1:40:11 0:20:06 6.0
7 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 130646 150438 1:57:52 2:05:31 0:41:57 7.0
8 Keel B Hunter 27 316 Ray Dibble 91.2 130646 153543 2:28:57 2:43:19 1:15:13 8.0

R3 - Keel B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 145746
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 145746 152703 0:29:17 0:32:15 0:00:00 1.0
2 Keel B Catalina 22 457 GCYC Don Hare 96.3 145746 153153 0:34:07 0:35:26 0:03:04 2.0
3 Keel B Catalina 22 2991 GCYC Doug Brennan 96.3 145746 153159 0:34:13 0:35:32 0:03:10 3.0
4 Keel B Capri 22 7855 LWSC Ryan Schoefeld 90.8 145746 153327 0:35:41 0:39:18 0:06:24 4.0
5 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 145746 153914 0:41:28 0:39:52 0:07:56 5.0
6 Keel B Capri 25 8329 Redding YC Gordon Buck 84.2 145746 153140 0:33:54 0:40:16 0:06:45 6.0
7 Keel B Hunter 27 316 Ray Dibble 91.2 145746 153543 0:37:57 0:41:37 0:08:32 7.0
8 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 145746 160018 1:02:32 1:06:36 0:32:15 8.0

R4 - Keel B Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 111446
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 111446 114614 0:31:28 0:34:39 0:00:00 1.0
2 Keel B Catalina 22 2991 GCYC Doug Brennan 96.3 111446 114851 0:34:05 0:35:24 0:00:43 2.0
3 Keel B Catalina 22 457 GCYC Don Hare 96.3 111446 115023 0:35:37 0:36:59 0:02:15 3.0
4 Keel B Capri 25 8329 Redding YC Gordon Buck 84.2 111446 114643 0:31:57 0:37:57 0:02:46 4.0
5 Keel B Capri 22 7855 LWSC Ryan Schoefeld 90.8 111446 115011 0:35:25 0:39:00 0:03:57 5.0
6 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 111446 115748 0:43:02 0:41:23 0:07:00 6.0
7 Keel B Hunter 27 316 Ray Dibble 91.2 111446 115442 0:39:56 0:43:47 0:08:20 7.0
8 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 111446 121802 1:03:16 1:07:23 0:30:44 8.0

R5 - Keel B Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121946
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 121946 130406 0:44:20 0:48:50 0:00:00 1.0
2 Keel B Catalina 22 2991 GCYC Doug Brennan 96.3 121946 130922 0:49:36 0:51:30 0:02:35 2.0
3 Keel B Catalina 22 457 GCYC Don Hare 96.3 121946 131047 0:51:01 0:52:59 0:04:00 3.0
4 Keel B Capri 22 7855 LWSC Ryan Schoefeld 90.8 121946 130948 0:50:02 0:55:06 0:05:42 4.0
5 Keel B Capri 25 8329 Redding YC Gordon Buck 84.2 121946 130640 0:46:54 0:55:42 0:05:47 5.0
6 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 121946 132336 1:03:50 1:01:23 0:13:03 6.0
7 Keel B Hunter 27 316 Ray Dibble 91.2 121946 131727 0:57:41 1:03:15 0:13:09 7.0

R6 - Keel B Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 133546
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 133546 140153 0:26:07 0:28:46 0:00:00 1.0
2 Keel B Catalina 22 2991 GCYC Doug Brennan 96.3 133546 140855 0:33:09 0:34:25 0:05:27 2.0
3 Keel B Catalina 22 457 GCYC Don Hare 96.3 133546 140916 0:33:30 0:34:47 0:05:48 3.0
4 Keel B Capri 25 8329 Redding YC Gordon Buck 84.2 133546 140509 0:29:23 0:34:54 0:05:10 4.0
5 Keel B Capri 22 7855 LWSC Ryan Schoefeld 90.8 133546 140733 0:31:47 0:35:00 0:05:40 5.0
6 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 133546 141029 0:34:43 0:36:58 0:07:43 6.0
7 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 133546 141855 0:43:09 0:41:29 0:13:14 7.0
8 Keel B Hunter 27 316 Ray Dibble 91.2 133546 141357 0:38:11 0:41:52 0:11:57 8.0



Sailwave Scoring Software 2.4.5
www.sailwave.com